مشاوره ازدواج تلفنی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
خريد برنج
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :صادق
تاريخ: ۲۹ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۷:۲۴:۵۸

زمان انقطاع آب پاشي پياز يك كدام از مهم‌ترين مسايلي است كه مراحل بعد از ايجاد اين مال را ذيل تاثير قرار مي‌دهد . متاسفانه در بعضا از نقاط براي ارتقاء وزن كالا , مزرعه پياز پيشين از برداشت مال آب پاشي مي شود كه پيامد هاي اين مبادرت را مي شود به طور خلاصه چنين خاطرنشان كرد :

الف ) آب پاشي قبلي از برداشت پياز موجب رخنه آب از طوقه پياز به درون آن شده و سبب كاهش خواص انبار داري آن مي شود . نصيب بخش اعظم ضايعات پياز مرتبط با انبارداري آن است .

ب ) آب پاشي قبلي از برداشت موجب نرسيدن و ساخت غده هاي پشل يا اين كه گردن كلفت مي شود .

ج ) آب پاشي مازاد موجب بالا رفتن هزينه ايجاد و هدر رفت آب مي شود .

د ) آب پاشي مازاد ممكن است موجب پرورش دوباره ريشه پياز شود .

كارشناسان اداره جهاني خواروبار و كشاورزي زمان مطلوب براي انقطاع آب پاشي را ۱۵ تا ۲۵ ديروز از برداشت پيشنهاد كرده اند . جدا آب پاشي در حين مطلوب موجب انتقال مواد غذايي برگ ها و اندام هاي هوايي به غده ها شده و در سود موجب ارتقا بازدهي مال مي شود .
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :صادق
تاريخ: ۲۷ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۴۳:۵۱

مديركل دفتر كار بازرگاني توليدها كشاورزي اداره مركزي تعاون روستايي كشور ايران اعلام كرد : خريد حمايتي متاع گوجه خارجي از سه‌شنبه در مرحله ميهن دكمه مي‌خورد و دولت فرآورده مزبور را از كشاورزان به ازاي هر كيلوگرم ۱۱۰۰ تومان خريداري مي نمايد .
به نقل از خبرگزاري تسنيم , مرتضي معتمد خاطر نشان كرد : خريد متبوع ابتدا در استان هاي دارنده ايراد انباشت و بيشتر عرضه گوجه خارجي با منابعي كه قبلا در اختيار اداره قرار گرفته شروع خواهد شد .
او در‌پي از كشت تابستانه گوجه خارجي در سطحي مساوي 85 هزار هكتار طي اين سال در مرزوبوم خبر اعطا كرد و اظهارداشت : پيش گويي مي شود سال جاري در‌اين مرحله تحت كشت چهارميليون بدن گوجه خارجي برداشت شود .
مديريت كل محل كار بازرگاني محصول ها كشاورزي اداره مركزي تعاون روستايي كشور ايران بيان كرد : حال عرضه گوجه خارجي بيش تر از نياز صنعت هاي و نو خوري است .
او ادامه داد : اين متاع در موقعيت حاضر به دليل ايجاد و عرضه مضاعف فراوان در گير افت بها شده‌است .
معتمد اظهارداشت : درصورتي كه جنس گوجه خارجي مورد حمايت واقع نشودبدون شك و ترديد كشاورزان مبتلا ضررو خسارت سنگيني خواهند شد به همين بهانه ممكن است سالهاي آتي به كشت اين جنس روي خوش نشان ندهند .
او اعلام‌كرد : ستاد تهيه بازار مسئله حمايت از گوجه خارجي را روز قبل مورد مشاجره و بررسي قرار اعطا كرد و در غايت تصميم بر اين شد اداره تعاون روستايي به نمايندگي از دولت كالا مزبور را از كشاورزان به ازاي هر كيلوگرم 1100 تومان خريداري نمايد .
رئيس كل محل كار بازرگاني توليدها كشاورزي اداره مركزي تعاون روستايي كشور‌ايران ادامه داد : براي خريد حمايتي فرآورده گوجه خارجي قرار براينكه اداره رئيس و طرح ريزي مرزو بوم اعتبارات اضطراري را در اختيار اين اداره قرار دهد .
او اظهارداشت : خريدهاي حمايتي و تضميني از جمله ابزارهاي كه دولت در مواقع لازم براي حفظ و پايداري توليد به كمك كشاورزان مي شتابد.
معتمد افزود: بطوركلي در خريد تضميني قيمت تمام شده محصول به اضافه يك سود منصفانه براي كشاورز در نظر گرفته مي شود به عبارتي پائين ترين قيمتي كه محصول خريداري تا كشاورز دچار ورشكستگي نشود.
وي در ادامه يادآورشد: خريد حمايتي ابزار ي كه دولت درآمد كشاورز را در كشت هاي مختلف همزمان سعي مي كند در يك ترازي نگهدارد تا اينكه كشاورز سال آينده نسبت به كشت آن محصولات رغبت نشان دهد.
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :صادق
تاريخ: ۲۵ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۳۲:۰۱

????اين روش در باغباني بيشتر استفاده مي شود. در پاي درخت لوله اي وجود دارد كه در هر ساعت، حدود ۷ – ۳ ليتر آب را در پاي درخت ميچكاند. هدف از كاربرد اين شيوه، مرطوب كردن نصف خاكي است كه در اطراف ريشه گياهان بالغ و يا گياهان سايه انداز قرار دارد.

????آب در مدت زماني طولاني و به آهستگي فقط به ناحيه ريشه كه عمل رشد از آنجا آغاز مي شود، داده مي شود. مقدار خاكي كه مرطوب مي شود، بسته به بافت خاك و زمان آبياري و تعداد گسيلنده ها (قطره چكان ) دارد كه از حداقل ۱ تا ۸ سوراخ براي هر گياه است.

????فاصله گسيلنده ها از تنه درختان بايد حداقل ۳۰۰ ميلي متر باشد. آبياري در اين روش بايد دايمي باشد و آبياري در فصل رشد، هر روز و يا هر دو روز يك بار انجام شود.

????به دليل فرآيند تبخير و تعرق از سطح گياه، موئينگي خاك كه سبب حركت بيشتر آب در بين گسيلنده ها مي شود، در زمان خشك شدن خاك كم مي شود.

????مي توان جهت جلوگيري از خشك شدن خاك سطحي از انواع مالچ استفاده كرد. به منظور ذخيره كردن آبي كه درخت در نوبت پيشين آبياري مصرف كرده است، مي توان فاصله آبياري را بين ۱۶ – ۱ ساعت تغيير داد. به دليل اهميت اين مورد، در مورد مزايا و معايب اين روش در انتها توضيحاتي آورده خواهد شد.

⭕️آبياري زيرزميني درختان:

????اين روش مصرف آب خيلي كم است. در گذشته كشاورزان كوزه ها را آب مي كردند، آن را در در خاك قرار مي دادند و بوته صيفي جات را اطراف آن كشت مي كردند. هم اكنون لوله هايي را به صورت مشبك در زير خاك قرار مي دهند، در نتيجه از اين سوراخ ها آب خارج مي شود. حركت ريشه هاي كوچك به سمت آب باعث شد تا ديگر از اين لوله ها، استفاده اي نشود.

⭕️نكات مهم

????آبياري باراني، قطره اي و زيرزميني به عنوان آبياري هاي تحت فشار شناخته مي شوند و مزيت آن ها در اين است كه در اين روش ها، كود را مي توان به صورت محلول در اختيار گياه قرار داد.

????از مهم ترين مشكلات آبياري هاي سنتي هدر رفت زياد آب، تجمع نمك، جابجايي بذر علف هاي هرز و پوسيدگي طوقه گياهان مي باشد. البته آبياري هاي تحت فشار نيز داراي مشكلاتي مي باشند. براي مثال آبياري باراني باعث افزايش شته و آبياري قطره اي باعث افزايش تجمع كنه ها مي گردد.

⭕️محاسن آبياري قطره اي:

۱- كاهش احتمال خطر حمله باكتري ها و قارچ ها، به علت پايين بودن رطوبت محيط و خشك بودن شاخ و برگ گياه

۲- امكان استفاده از آب شور به علت عدم تماس مستقيم آب با شاخ و برگ گياه

٣- تلفات بسيار كم آب به دليل عدم نفوذ عمقي آب در خاك

۴- جلوگيري از ايجاد رواناب سطحي، به علت كم بودن فشار و دبي آب

5- افزايش در كميت و كيفيت محصول نهايي

۶- عدم نياز به كارگر، به دليل سهولت در مكانيزه كردن سيستم

۷- سهولت در كنترل علف هاي هرز

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :صادق
تاريخ: ۲۳ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۷:۰۷:۰۶

- در‌صورتي‌كه درخت پير بوده و يكسري سالي است كه هرس نشده نبايد آن را به ناگهان , هرس سنگين وزن كرد , بلكه بايستي كاسه 2 - 3 روز و كم كم هرس نمود تا به انگيزه ايده آل رسيد .
2 - در حين هرس , بايستي شاخه هايي را حذف كرد كه با تنه با اهميت ( شاخه حمل كننده ) زاويه كوچكتري دارا هستند و شاخه هايي كه نگهداري مي گردند مي بايست دارنده زاويه نزديك قائمه ( شايسته ترين زاويه60 جايگاه است ) باشند به دليل آنكه در‌اين‌صورت دربين دو شاخه بيشترين ميزان چوب توليده شده و از شكستن آن در اثر فشار ناشي از وزن ميوه خودداري مي شود .
3 - در حين هرس , با حذف شاخه هاي كج و مزاحم , ميانه تاج درخت گشوده نگهداشته مي شود تا رخنه نوروفروغ به درون تاج راحت خيس صورت گيرد .
4 - در هرس بايستي ابتدا باغ ها و طبيعت كهن سال را هرس كرده و آنگاه باغ ها برنا را هرس نمود چون درصورتي كه سرماي ناگهاني حادثه افتد طبيعت كهن سال پايداري بيشتري در قبال سوز و سرما از خويش نشان مي دهند .
5 - در حين هرس در هنگام حذف شاخه بايستي تا آنجا كه ممكن است برش از ته و موازي با تنه اساسي صورت گيرد و از باقي گذاشتن كمي از آن تحت عنوان ناخنك پرهيز شود .
6 - در طول هرس برش شاخه هاي ضخيم وسنگين , مي بايست در سه سطح صورت گيرد تا از شكسته شدن شاخه بر اثر سنگيني آن در طول برش , دوري گردد .
7 - در هرس به مراد برنا سازي فضاي سبز پير انقطاع شاخه هاي با قطر مضاعف منجر ساخت تعداد متعددي ترك در محل برش مي شود لذا سرزني شاخه هاي نازكتر با خيل‌عظيم و پراكندگي مطلوب در مرحله تاج سفارش مي شود .
8 - در مناطقي كه قابليت كم آب شدن فضاي سبز درزمستان وجود دارد، هرس زمستانه درختان تا حد امكان بايد به تاخير بيافتد .
9- شاخه هاي قوي و نيرومند قادر به توليد ميوه هاي درشت با كيفيت عالي مي باشند در صورتيكه شاخه هاي نازك و ضعيف ميوه هاي ريز و كم رنگ و با كيفيت پائين تر به وجود مي آورند لذا در انجام هرس، اولويت حذف با شاخه هاي ضعيف و نازك مي باشد.
10- ميزان هرس با سن و قدرت و نوع درخت تغيير مي كند. درختان مسن با قدرت رشد و باز دهي كم را مي توان سنگين تر از درختان جوانتر و قوي تر از همان نوع هرس كرد  .
11- در سر شاخه زني شاخه ها، بايد برش منتهي به يك جوانه باشد نه يك شاخه فرعي نازك و ضعيف همچنين برش حدود نيم سانتي متر بالاتر از جوانه در بيرون تاج وپشت به باوهاي غالب منطقه – در صورت وجود – قرار گيرد.
12- بعد از رسيدن به سنين باروري مقدار و شدت هرس بسته به نوع درخت فرق ميكند، به طوريكه در مورد درختاني كه ميوه هاي خود را روي شاخه هاي  كوتاه توليد ميكنند نظير سيب، گلابي، گيلاس شدت هرس كاهش مي يابد و درختاني كه ميوه هاي خود را روي شاخه هاي يك ساله توليد مي كنند مانند  هلو هرس  شديدتر صورت مي گيرد.
13- با توجه به اينكه وجود پاجوشها در اطراف درخت باعث ايجاد رقابت با تنه و در واقع درخت و نهال اصلي در باغ مي گردد بايد در هرس اقدام به حذف كليه پاجوشها از انتها نمود.
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :صادق
تاريخ: ۲۱ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۱۰:۴۶:۳۵

پتاسيم فقط عنصري است كه بعداز آمدن بداخل گياه بر عكس ازت , فسفر , كلسيم و… . وارد هيچ مخلوط آلي و شيميايي نمي شود . در تمام پروسه پتاسيم به طريق كاتيون يكبار مثبت نقش ايفا مي‌نمايد پس فقط عنصري است كه براحتي ميتوان با به كارگيري از اين عنصر غلظت شيره سلولي را تغيير‌و تحول اعطا كرد

جذب آب بوسيله سلوِلهاي ريشه بواسطه اختلاف فشار اسمزي سلولهاي ريشه و آب جان دار در محلول خاك اطراف ريشه صورت مي گيرد . هر چقدر شيره سلولي غليظ خيس باشد اقتدار جذب آب به وسيله گياه و در سود پايداري به كم آبي گياه ارتقاء مييابد . با استعمال از كودهاي پتاسيمي به ميزان زيادتر ميتوان شيره سلولي سلولهاي ريشه را ارتقا دهيم .
عامل ارتقاء ايستادگي گياه به سرمازدگي نيز به دليل بالا بردن غلظت شيره سلولي و كاهش نقطه انجماد بوده و پارگي سلول در اثر يخزدگي را كم مينمايد . چونكه كاتيون پتاسيم در گياه وارد هيچ مخلوط آلي نمي‌شود باطن شيره سلولي و سيستم آوندي بعنوان نمك فعاليت كرده و غلظت شيره سلولي و سيستم آوندي را ارتقاء مي دهد . در باب در اختيار گرفتن تعرق و كاهش تلفات آب و دوري از تشنگي نيز در رابطه با همين خصوصيت پتاسيم است .

خشبي كردن بافت هاي گياهي و كاهش رغبت آفات مكنده به گياهاني كه پتاسيم كافي اخذ كرده اند نيز در همين رابطه است . راجع‌به شوري نيز يكي بخاطر اثر آنتاگونيسمي پتاس با سديم بوده و روش ديگر ارتقاء ايستادگي به شوري به ارتقاء غلظت شيره سلولي بوسيله پتاسيم بر مي شود

يكي مشكلات خاكهاي شور ارتقاء فشار اسمزي محلول خاك اطراف ريشه گياه است . همانگونه كه گفته شد كار جذب آب زير تاثير اختلاف فشار اسمزي در ميان ريشه و محلول خاك واقعه مي افتد . در خاكهاي شور بواسطه بالا بودن غلظت املاح محلول فشار اسمزي محلول خاك بالا بوده و علي رغم وجود آب در خاك براحتي جذب نميشود.
منظور از خشكي فيزيولوژيكي همين كاهش و عدم جذب آب از خاك توسط ريشه بواسطه شوري خاك و بالا بودن فشار اسمزي محلول خاك است. وقتي پتاسيم به مقدار كافي و زياد در اختيار گياه قرار گيرد غلظت شيره سلولي سلولهاي ريشه افزايش يافته و با بالاتر رفتن فشار اسمزي ريشه نسبت به خاك حركت آب از خاك به ريشه حتي در شرايط شوري خاك اتفاق ميافتد.
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :صادق
تاريخ: ۱۹ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۸:۲۹:۲۵

✅نكات تحت براي دستيابي به فرآورده بيشتر در نهال پسته و به مراد حاصلخيزي خاك و تامين مواد غذايي خاك داراي اهميت هست :

1 - براي حاصلخيزي خاك نهال پسته كودهاي دامي و مرغي را مي بايست از اوايل فصل پاييز تا اوايل فصل‌زمستان مصرف نمود و در مصرف كودهاي مرغي بايستي احتياط ضروري را بعمل آورد .

2 - كودهاي ازته براي ادامه پرورش نهال پسته واجب است . سالانه ميتوان از كودهاي اوره , نيترات آمونيوم و سولفات آمونيوم در محل سايه انداز درخت به كار گرفت البته اضطراري به ياداوري ميباشد كه بخشي از كودهاي از ته بايستي بعد از سطح گلدهي و ما بقي نخست زمان به مغز رفتن پسته نزديك به اوايل تير ماه مصرف مي شود .
3 - براي اين‌كه از نهال پسته جنس بيشتري داشته باشيد مي بايست ميزان كودهاي فسفر و پتاس مي بايست در زمينهاي شني بيشتر از زمينهاي رسي باشد كه غالبا اين كودها در فصل‌زمستان همراه با كودهاي آلي مصرف ميگردند .

4 - به كارگيري از كودها با تركيبهاي متعدد از قبيل سولفات آمونيم و سولفات پتاسيم ضمن تامين يه خرده از گوگرد موردنياز نهال پسته سبب كاهش PH خاكهاي قليايي مي شود .
5 - بايد اعتنا داشت كه متعددي فسفر بازدارنده جذب عنصرها آهن , روي , و منگنز مي شود .
6 - مصرف گود سولفات پتاسيم در زمينهاي شور موجب كاهش كلرور سديم مي‌گردد البته در خاكهايي كه شور نيست از كلرور پتاسيم نيز مي توان بهره برد .
7 - به كارگيري از عنصرها كم مصرف غذايي نظير آهن , روي , منگنز در‌حد متعادل نهال پسته در كيفيت ايجاد پسته مفيد ميباشد .
8 - با اعتنا به اين‌كه كودهاي دامي دارنده عنصرها غذايي داراي اهميت و فرعي هم هست .
براين اساس اضطراري است در صورت مصرف كودهاي دامي , ميزان مصرف كودهاي شيميايي را نيز كاهش اعطا كرد.  ولي بهترين كار تجزيه خاك مي باشد كه بر اساس نتايج آزمايش خاك باغ مي توان كودهاي دامي و شيميايي را بصورت دقيقتر استفاده كرد.
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :صادق
تاريخ: ۱۷ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۵۵:۱۸
 
احداث گلشن يك سپرده گذاري بلند بازه است كه نيازمند عمل , زمان و صرف هزينه نسبتا فراوان هست . به اين ترتيب هرگونه غفلت يا اين كه اشتباهي كه در آستانه باغداري رخداد افتد منعكس شدن آن تا پايان عمل ادامه خواهد داشت . در فيض كارشناسان مي بايست همه كارداران مساعدي را كه ترقي و موفقيت عمل را تضمين مينمايد از به عبارتي اوان استارت عمل مورد‌علاقه قرار دهند . با اعتنا به اين كه در تماشا از باغ ها احداثي به مورد ها متمايز از خشكيدگي نهالها برخورد ميكنيم , درين مقاله تلاش شده‌است عارضه ها احتمالي خشكيدگي نهالها در سال هاي اوليه پست از كاشت و راههاي رويارويي با آن ها به اختصار دعوا شود . ???? مهمترين دلائل خشكيدگي نهال و راه مقابله با آن:

1⃣ آبياري نامناسب يا كم آبياري ناخواسته:
    از انجائيكه آبياري از مهمترين فاكتورهاي موفقيت در استقرار باغات جديد مي باشد،با اين وجود به علت رعايت نكردن برخي نكات با وجود آبياري نهال خشك مي شود.از مواردي كه در آبياري باغات تازه احداث بايد توجه نمود زمان آبياري نهال در صبحهاي زود يا به عصرها موكول شود.اما مشاهده مي شود آبياري در وسط روز و در اوج گرما كه نهال با پژمردگي موقت روبه رو مي باشد آبياري انجام مي گيرد نكته مهمي كه بايستي توجه شود اينست كه تاحد امكان از آبياري در اين زمانها جلوگيري شود يا آبي كه براي هرنهال استفاده مي شود بايستي حجم زيادي را شامل شود،زيرا به نظر مي رسد يكي از عوامل خشكيدگي نهال مقدار كم آب آبياري در زمان نامناسب مي باشد كه در اين شرايط باعث سوختگي نهال به علت گرماي آزاد شده مي شود.مشاهده شده است در اراضي با بافت شني چنانچه آب مورد استفاده براي نهال در حدود 15 ليتر و كمتر و زمان آبياري نزديك به اواسط روز و بدون مالچ پاشي عرصه صورت گيرد به احتمال بالا نهالهاي فوق در عرض چند روز آثار خشكيدگي را نشان ميدهند بنابراين توصيه مي شود آبياري نهالها در صبح و عصرها انجام شده و به هيچ وجه ميزان آب مصرفي از30 ليتر كاهش نيابد.
2⃣ نهالهاي غير استاندارد
    هرچند تا حد امكان سعي ميشود از نهال استاندارد در احداث باغات استفاده شود با اين وجود مشاهده شده در برخي موارد نهالهايي استفاده شده كه از ريشه دهي خوبي برخوردار نبوده يا ريشه صدمه ديده است و به علت اينكه در احداث باغات بعد از كشت نهال آبياري صورت نمي گيرد در شرايط تنش هاي كوتاه مدت احتمال خشكيدگي نهال بالا مي باشد.بخصوص در نهالهاي فندق بايد به اين مورد توجه شود.بنابراين در چنين شرايطي بايستي در هنگام كشت يا قبل از كشت نهالها را به مدت چند ساعت در آب قرار داد تا كمبود آب ناشي از حمل و نقل و دپونهال جبران شده و در مقابل تنش ها ي اوليه مقاومت نمايد و تا حد ممكن چند روز بعد از كشت اقدام به احداث تشتك و مالچ پاشي نمود.

3⃣آلودگي احتمالي نهال در نهالستان يا محل دپو نهال:
    در بيشتر منابع توصيه شده در زمان كشت نهال از محلول پراليناژ استفاده شود تا نهالها ازآلودگي احتمالي ضدعفوني شده و تاحدودي مواد غذايي استارتر براي نهال فراهم شود.اين عمل همچنين سبب ترميم نقاط آسيب ديده از كندن نهال و هرس اصلاحي شود.اشاره شده است كود گاوي استفاده شده در محلول سبب توليد هورمونهايي ميشود كه باعث ريشه دهي بهتر نهال مي شود.همچنين بايستي از آلوده نبودن ابزارهاي كاشت و هرس مطمئن بود.
4⃣بيماريها و آفات:
    ازمهمترين بيماريها كه سبب پوسيدگي طوقه نهال مي شود ميتوان به پوسيدگي فيتوفترايي و...اشاره نمود كه باعث خشكيدگي نهال مي شوند.استفاده از محلول پراليناژ با توجه به قارچ كش استفاده شده در زمان كاشت براي ضد عفوني نهال و جلوگيري از بيماريهاي قارچي موثر مي باشد.از بيماريهاي گردو‌ در زمين هاي شن زارو خشك پوسيدگي زغالي گردو مي باشد كه باعث خشك شدن نهال مي گردد در اين عرصه ها تامين رطوبت و رعايت اصول باغباني مفيد مي باشد.

   مهمترين آفتي كه سبب خشكيدگي نهال مي شود كرم سفيد ريشه مي باشد كه يا از قبل در زمين احداثي وجود داشته يا به علت استفاده از كود دامي پوسيده در زمان احداث باغ به عرصه منتقل مي شود.اين آفت سبب قطع ريشه نهال نهال و درنهايت خشكيدگي آن مي شود.بنابراين رعايت نكات بهداشتي در استفاده از كود دامي عاري از آفات و بيماري در   زمان احداث باغ و استفاده از محلول ديازينون در پاي هرنهال براي مبارزه با كرم سفيد توصيه مي شود.
 5⃣ازعوامل ديگري كه سبب خشكيدگي موقت نهال شود مي توان به حيوانات وحشي،ماندابي، بادهاي سرد و گرم،آتش زدن عرصه هاو... مي باشد كه بايستي در  هر مورد اقدام لازم را انجام داد.

   به هر حال اگر مسائل فني باغات در سالهاي اول حل شود شكي نيست كه باردهي باغ تسريع گرديده و سرمايه گذاري،زودبازده و جواب گوي اهداف اقتصادي نيز خواهد بود.


موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :صادق
تاريخ: ۱۵ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۴۷:۳۷

????مصرف اسيد هيوميك از طريق آبياري قطره اي در كنترل تعدادي از بيماري هاي ريشه اثر بسيار موثر دارد.
????گسترش رشد ريشه با مصرف اسيد هيوميك, منجر به افزايش راندمان سيستم ريشه مي شود و با تشكيل و توسعه مطلوب و بهبود سيستم ريشه , درختان ميوه را قادر ميسازد از منابع موجود درخاك به شكل بهتر استفاده كنند.
????اسيد موجب بالا بردن مقاومت درختان با جلوگيري از مسموميت ناشي از كوددهي نامتعارف ميشود.
 ????به همين علت بعنوان يك اصلاح كننده خاك كاربردي موثر دارد.
????اسيد هيوميك سبب افزايش جذب ازت توسط گياهان مي شود وافزايش راندمان استفاده از ازت خاك ميگردد .
هيوميك اسيد با طبيعت سازگار است و خطري براي گياه و يا محيط زيست ندارد.
????با مصرف اسيد هيوميك روي بذور ، قدرت جوانه زني آنها افزايش مييابد.
????اسيد هيوميك سبب افزايش جذب پتاسيم , كلسيم , منيزيوم و فسفر گردد و از كلروز و يا زردي درختان ميوه جلوگيري مي شود .
????از آنجايي كه قدرت اسيد هيوميك در قابل جذب نگه داشتن آهن ميباشد ، استفاده از آن درخاك هاي قليايي كه به طور طبيعي دچار كمبود آهن هستند بسيار موثر است.
????بامصرف هيوميك اسيد درخاك مقاومت در مقابل تنش هاي محيطي مانند شوري و كم آبي و سرمازدگي در درختان بميزان قابل توجهي بالا رفته است.
????هيوميك اسيد اثرات مطلوب روي تعادل غذايي بافت گياه , جذب كود ها , رشد ريشه و عملكرد و كيفيت ميوه درختان دارند .
????ثابت شده است كه مصرف اسيد هيوميك مانع فعاليت عامل بيماري زا در محيط ريشه درختان ميوه در خاك ميگردد.
????درضمن مصرف اسيدهيوميك موجب بهبود كيفيت و عملكرد ميوه درختان مي شود.
????اسيدهيوميك اثر كلاته سازي روي عناصر ريز مغذي خاك دارد و آنها را براي ريشه درختان به صورت قابل جذب نگه مي دارد.
????اسيد هيوميك به مقدار زياد اثر اكسين يا سيتوكنينن دارد كه موجب تحريك رشد و توليد در درختان ميوه مي شود...
????مصرف هيوميك اسيد در خاك هاي رسي موجب كاهش تثبيت پتاسيم و افزايش جذب پتاسيم گرديد.
????كه در نهايت سبب بهبود كيفت ميوه و توليد آن مي شود.
????از نظر بيولوژيكي رشد گياه را تحريك مي كند , از نظر شيميايي خواص تثبيت كنندگي خاك را تغيير مي دهد , از نظر فيزيكي موجب اصلاح خاك مي گردد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :صادق
تاريخ: ۱۳ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۳۷:۴۶
 
گونه هاي متعددي زعفران به صورت وحشي در فضاي سبز موجود است كه تنها يك نوع از آن به صورت زراعي كشت و عمل مي شود كه بها تجاري و غذايي دارااست . زعفران زراعي كه شما با آن راز و فعاليت داريد در زمان 1‌سال دارنده يك عصر بيدار و يك زمان خواب است .

الف ) عصر خواب گياه زعفران :
در زمان خواب كه از بخشها گرمسير تا بخش ها سردسير به زمان 4 تا 4 . 5 ماه ارتفاع ميكشد و از نصفه هاي دوم ارديبهشت ماه تا مهر ماه ادامه دارااست . كه بسته به حالت آب و هوايي بخشها متفاوت ±15 روز ميتوانند اختلاف داشته باشد . پياز زعفران دو تراز خواب حقيقي و واقعي و خواب ظاهري را طي مي نمايد .

1 - خواب حقيقي و واقعي : اين سطح كه از حدود نصفه ارديبهشت ماه تا نصفه تير ماه به مدت60 روزطول مي‌كشد سطح خواب بدون نقص پياز است . چون در شرايطي كه به جوانه نوك پياز در تحت خاك نگاه كنيم در زمان اين دوران مقدار آن اثبات ميماند .
چون در باطن جوانه تغييرات مهمي صورت نمي گيرد . در‌اين سطح در شرايطي‌كه پياز را جابجا فرماييد هيچ صدمه به مراحل تشكيل گل در باطن آن وارد نميشود .
و لذا اين عصر شايسته ترين و مطلوب ترين زمان و موقع كندن و جابجاي پياز و احداث مزارع تازه است زيرا پياز خير ريشه داراست خير جوانه .
2 - خواب ظاهري : اين سطح كه از نصفه نخستين تيرماه تا حداكثر نصفه شهريورماه به ارتفاع مي انجامد . اول انگيزش اندامهاي برگ و ساقه در باطن جوانه پديد ميايند .
وسپس در زمان ده سال دوم و سوم مرداد طي انگيزش بعدي اندامها گل ازقبيل درفش و مادگي ظواهر مي شود . به اين ترتيب در‌اين تراز در حالتي كه پياز را در خواب فرض ميكنيم البته در فعاليت بيدار و فعال است و عمل هاي فيزيولوژيكي در آن صورت مي گيرد. 
اين مرحله بدترين زمان كندن پياز و جابجاي واحداث مزارع جديد است؛ زيرا به تشكيل گل در داخل جوانه صدمه مي زند وگل آوري بسياري از پيازها را در همان سال اول از بين مي برد واين بلايي است كه اكثر زعفران كاران سنتي به آن گرفتار هستند و بايد تغيير دهند. چون خواب ظاهري همان دوره باردار ياگل انگيزي زعفران است، در دوره خواب ظاهري پياز ريشه ندارد.جوانه شروع به گل انگيزي و پياز باردار است
ب: دوره بيداري زعفران
اين دوره از مناطق گرمسير تا سردسير بين 7 تا 7.5 ماه طول مي كشد و در طول آن گياه دو مرحله شدت رشد و توقف رشد را طي مي كند.
1-شدت رشد: از اوايل مهر ماه تا پايان بهمن ماه هر سال ادامه دارد. و در طول اين مدت با اولين آبياري ريشه ها در كف پياز مادر و در زير زمين روييده وبه مرور بزرگ شده و جذب رطوبت و مواد غذايي  مي كنند گل ها در نيمه دوم آبان پديدار شده و سپس برداشت گل و برگها مي رويند و بلند مي شوند. مواد غذايي از طريق فتوسنتز به پياز مي رساند. اتفاق مهمي كه در اين دوره5/4 تا 5 ماهه مي افتد،اين است كه پياز مادر با پايان گلدهي كم كم كوچك شده وجسم خود را به پياز دختر كه بر بالاي او و در انتهاي لوله گل به وجود مي آيد منتقل مي كند، به طوري كه در آخر بهمن ماه از پياز مادر و ريشه ها آن اثري نخواد بود به همين دليل كودهي بي فايده است
به طور خلاصه:
در مهر ماه پياز هم جوانه هم ريشه دارد.در آبان ريشه جوانه و گل و برگ دارد. در آذر ريشه ودختر درلوله تشكيل مي شوددر ديماه و بهمن دخترتشكيل مي شود و ريشه ندارد وتعذيه پيازدختر از برگ است .
 2_ مرحله توقف رشد:
اين مرحله كه از اوايل اسفند تافروردين  برگها  و حدود 2.5 ماه طول مي كشد . رشد برگها متوقف شده وريشه وجود ندارد و در حقيقت زندگي گياه متوقف شده است اما حفظ رطوبت خاك كه از طريق آبياري هاي اسفند براي حفظ درشتي پيازهاي دختر كه در اين زمان تبديل پياز مادر شده اند خيلي مهم است
در اين مرحله تغذيه كود مايع از اهميت ويژه برخوردار است كه پياز درشت و سالم داشته باشيم .
مراحل رشد ونموزعفران در دوره خواب شامل 4 مرحله ميباشد
 الف : مرحله ركود اواخر ارديبهشت تا 16 تير ماه دوره خواب كامل پياز است
ب : مرحله رشد رويشي از 6 تيرماه تا 10 مرداد كه مرحله تكوين برگهاي اوليه است
ج : مرحله رشد زايشي از 10 مرداد تا 25 مرداد مرحله افرينش جام گل ودستگاه زايشي است.
د: مرحله تشكيل گل از دهم شهريور تا دهم مهر ماه مرحله تشكل گل ميباشد.
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :صادق
تاريخ: ۱۱ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۸:۱۶:۳۸

????ميزان عناصر غذايي موجود در خاك بستگي به ساختمان و بافت خاك، سوابق كشت و كار و عمليات انجام شده بر روي آن دارد.

????خاكها در اثر تداوم برداشت محصول، از نظر مواد معدني و عناصر غذايي فقير مي‌شوند و نياز به كود پيدا مي‌كنند كه براي جبران آن، مي توان طي يك برنامه زمانبندي مشخص اقدام به استفاده از كودهاي مختلف شيميايي، حيواني و گياهي نمود.

????هدف از زمانبندي مصرف كود، به دست آوردن بهينه‌ترين واكنش گياه به كود مي‌باشد.

????مقدار و زمان مصرف كود، دو عامل بنيادين براي كاربرد بهينه كودهاي شيميايي و افزايش بازده مصرفي آنها است.

???? بديهي است كه مقدار كود مصرفي، بر اساس مقدار عناصر غذايي موجود در خاك، ميزان جذب عناصر توسط گياه و نياز گياه در طول دوره رشد تعيين مي‌گردد.

????با كاهش غلظت عناصر غذايي در خاك، مقدار كود مصرفي افزايش مي‌يابد، ليكن دريافت عناصر غذايي به وسيله گياهان، نمايان‌گر جذب توسط همه ريشه‌هايي است كه در قسمت‌هاي كود داده شده و كود داده نشده گسترش يافته‌اند.

????عناصر غذايي موجود در كودها به روش‌هاي مختلفي چون پخش در خاك، برگ پاشي، و كود آبياري، در اختيار گياهان گذاشته مي‌شوند.

????هر چند تلاش مي‌شود كه عناصر غذايي در توده خاك رويي يكنواخت توزيع شود ولي در عمل چنين نبوده و غلظت آنها مي‌تواند در هر نقطه از خاك متفاوت باشد.

????بدين ترتيب پخش صحيح كود، براي يكسان كردن غلظت عناصر غذايي در محلول خاك به منظور دستيابي به عملكرد بهينه و افزايش بازده آنها ضروري است.

????با آن كه كودهاي شيميايي مهمترين منبع تامين عناصر غذايي گياه هستند استفاده بجا و بهينه از آنها در حصول نتيجه مورد نظر، حفظ نظام اكولوژي محيط و تضمين سلامت مصرف كنندگان توليدات كشاورزي نقش اساسي دارند.

????بي‌شك تشخيص كمبود عناصر غذايي مورد نياز گياه در مصرف بهينه و به موقع آن نقشي دو چندان دارد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ]