چت روم
مشاوره ازدواج تلفنی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور آنتالیا
ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
فرآيند معاش زعفران ( فيزيولوژي زعفران ) خريد برنج
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :صادق
تاريخ: ۱۳ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۳۷:۴۶
 
گونه هاي متعددي زعفران به صورت وحشي در فضاي سبز موجود است كه تنها يك نوع از آن به صورت زراعي كشت و عمل مي شود كه بها تجاري و غذايي دارااست . زعفران زراعي كه شما با آن راز و فعاليت داريد در زمان 1‌سال دارنده يك عصر بيدار و يك زمان خواب است .

الف ) عصر خواب گياه زعفران :
در زمان خواب كه از بخشها گرمسير تا بخش ها سردسير به زمان 4 تا 4 . 5 ماه ارتفاع ميكشد و از نصفه هاي دوم ارديبهشت ماه تا مهر ماه ادامه دارااست . كه بسته به حالت آب و هوايي بخشها متفاوت ±15 روز ميتوانند اختلاف داشته باشد . پياز زعفران دو تراز خواب حقيقي و واقعي و خواب ظاهري را طي مي نمايد .

1 - خواب حقيقي و واقعي : اين سطح كه از حدود نصفه ارديبهشت ماه تا نصفه تير ماه به مدت60 روزطول مي‌كشد سطح خواب بدون نقص پياز است . چون در شرايطي كه به جوانه نوك پياز در تحت خاك نگاه كنيم در زمان اين دوران مقدار آن اثبات ميماند .
چون در باطن جوانه تغييرات مهمي صورت نمي گيرد . در‌اين سطح در شرايطي‌كه پياز را جابجا فرماييد هيچ صدمه به مراحل تشكيل گل در باطن آن وارد نميشود .
و لذا اين عصر شايسته ترين و مطلوب ترين زمان و موقع كندن و جابجاي پياز و احداث مزارع تازه است زيرا پياز خير ريشه داراست خير جوانه .
2 - خواب ظاهري : اين سطح كه از نصفه نخستين تيرماه تا حداكثر نصفه شهريورماه به ارتفاع مي انجامد . اول انگيزش اندامهاي برگ و ساقه در باطن جوانه پديد ميايند .
وسپس در زمان ده سال دوم و سوم مرداد طي انگيزش بعدي اندامها گل ازقبيل درفش و مادگي ظواهر مي شود . به اين ترتيب در‌اين تراز در حالتي كه پياز را در خواب فرض ميكنيم البته در فعاليت بيدار و فعال است و عمل هاي فيزيولوژيكي در آن صورت مي گيرد. 
اين مرحله بدترين زمان كندن پياز و جابجاي واحداث مزارع جديد است؛ زيرا به تشكيل گل در داخل جوانه صدمه مي زند وگل آوري بسياري از پيازها را در همان سال اول از بين مي برد واين بلايي است كه اكثر زعفران كاران سنتي به آن گرفتار هستند و بايد تغيير دهند. چون خواب ظاهري همان دوره باردار ياگل انگيزي زعفران است، در دوره خواب ظاهري پياز ريشه ندارد.جوانه شروع به گل انگيزي و پياز باردار است
ب: دوره بيداري زعفران
اين دوره از مناطق گرمسير تا سردسير بين 7 تا 7.5 ماه طول مي كشد و در طول آن گياه دو مرحله شدت رشد و توقف رشد را طي مي كند.
1-شدت رشد: از اوايل مهر ماه تا پايان بهمن ماه هر سال ادامه دارد. و در طول اين مدت با اولين آبياري ريشه ها در كف پياز مادر و در زير زمين روييده وبه مرور بزرگ شده و جذب رطوبت و مواد غذايي  مي كنند گل ها در نيمه دوم آبان پديدار شده و سپس برداشت گل و برگها مي رويند و بلند مي شوند. مواد غذايي از طريق فتوسنتز به پياز مي رساند. اتفاق مهمي كه در اين دوره5/4 تا 5 ماهه مي افتد،اين است كه پياز مادر با پايان گلدهي كم كم كوچك شده وجسم خود را به پياز دختر كه بر بالاي او و در انتهاي لوله گل به وجود مي آيد منتقل مي كند، به طوري كه در آخر بهمن ماه از پياز مادر و ريشه ها آن اثري نخواد بود به همين دليل كودهي بي فايده است
به طور خلاصه:
در مهر ماه پياز هم جوانه هم ريشه دارد.در آبان ريشه جوانه و گل و برگ دارد. در آذر ريشه ودختر درلوله تشكيل مي شوددر ديماه و بهمن دخترتشكيل مي شود و ريشه ندارد وتعذيه پيازدختر از برگ است .
 2_ مرحله توقف رشد:
اين مرحله كه از اوايل اسفند تافروردين  برگها  و حدود 2.5 ماه طول مي كشد . رشد برگها متوقف شده وريشه وجود ندارد و در حقيقت زندگي گياه متوقف شده است اما حفظ رطوبت خاك كه از طريق آبياري هاي اسفند براي حفظ درشتي پيازهاي دختر كه در اين زمان تبديل پياز مادر شده اند خيلي مهم است
در اين مرحله تغذيه كود مايع از اهميت ويژه برخوردار است كه پياز درشت و سالم داشته باشيم .
مراحل رشد ونموزعفران در دوره خواب شامل 4 مرحله ميباشد
 الف : مرحله ركود اواخر ارديبهشت تا 16 تير ماه دوره خواب كامل پياز است
ب : مرحله رشد رويشي از 6 تيرماه تا 10 مرداد كه مرحله تكوين برگهاي اوليه است
ج : مرحله رشد زايشي از 10 مرداد تا 25 مرداد مرحله افرينش جام گل ودستگاه زايشي است.
د: مرحله تشكيل گل از دهم شهريور تا دهم مهر ماه مرحله تشكل گل ميباشد.
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]