چت روم
مشاوره ازدواج تلفنی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور آنتالیا
ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
عوارض خشكيدگي نهال در سال نخستين خريد برنج
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :صادق
تاريخ: ۱۷ دى ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۵۵:۱۸
 
احداث گلشن يك سپرده گذاري بلند بازه است كه نيازمند عمل , زمان و صرف هزينه نسبتا فراوان هست . به اين ترتيب هرگونه غفلت يا اين كه اشتباهي كه در آستانه باغداري رخداد افتد منعكس شدن آن تا پايان عمل ادامه خواهد داشت . در فيض كارشناسان مي بايست همه كارداران مساعدي را كه ترقي و موفقيت عمل را تضمين مينمايد از به عبارتي اوان استارت عمل مورد‌علاقه قرار دهند . با اعتنا به اين كه در تماشا از باغ ها احداثي به مورد ها متمايز از خشكيدگي نهالها برخورد ميكنيم , درين مقاله تلاش شده‌است عارضه ها احتمالي خشكيدگي نهالها در سال هاي اوليه پست از كاشت و راههاي رويارويي با آن ها به اختصار دعوا شود . ???? مهمترين دلائل خشكيدگي نهال و راه مقابله با آن:

1⃣ آبياري نامناسب يا كم آبياري ناخواسته:
    از انجائيكه آبياري از مهمترين فاكتورهاي موفقيت در استقرار باغات جديد مي باشد،با اين وجود به علت رعايت نكردن برخي نكات با وجود آبياري نهال خشك مي شود.از مواردي كه در آبياري باغات تازه احداث بايد توجه نمود زمان آبياري نهال در صبحهاي زود يا به عصرها موكول شود.اما مشاهده مي شود آبياري در وسط روز و در اوج گرما كه نهال با پژمردگي موقت روبه رو مي باشد آبياري انجام مي گيرد نكته مهمي كه بايستي توجه شود اينست كه تاحد امكان از آبياري در اين زمانها جلوگيري شود يا آبي كه براي هرنهال استفاده مي شود بايستي حجم زيادي را شامل شود،زيرا به نظر مي رسد يكي از عوامل خشكيدگي نهال مقدار كم آب آبياري در زمان نامناسب مي باشد كه در اين شرايط باعث سوختگي نهال به علت گرماي آزاد شده مي شود.مشاهده شده است در اراضي با بافت شني چنانچه آب مورد استفاده براي نهال در حدود 15 ليتر و كمتر و زمان آبياري نزديك به اواسط روز و بدون مالچ پاشي عرصه صورت گيرد به احتمال بالا نهالهاي فوق در عرض چند روز آثار خشكيدگي را نشان ميدهند بنابراين توصيه مي شود آبياري نهالها در صبح و عصرها انجام شده و به هيچ وجه ميزان آب مصرفي از30 ليتر كاهش نيابد.
2⃣ نهالهاي غير استاندارد
    هرچند تا حد امكان سعي ميشود از نهال استاندارد در احداث باغات استفاده شود با اين وجود مشاهده شده در برخي موارد نهالهايي استفاده شده كه از ريشه دهي خوبي برخوردار نبوده يا ريشه صدمه ديده است و به علت اينكه در احداث باغات بعد از كشت نهال آبياري صورت نمي گيرد در شرايط تنش هاي كوتاه مدت احتمال خشكيدگي نهال بالا مي باشد.بخصوص در نهالهاي فندق بايد به اين مورد توجه شود.بنابراين در چنين شرايطي بايستي در هنگام كشت يا قبل از كشت نهالها را به مدت چند ساعت در آب قرار داد تا كمبود آب ناشي از حمل و نقل و دپونهال جبران شده و در مقابل تنش ها ي اوليه مقاومت نمايد و تا حد ممكن چند روز بعد از كشت اقدام به احداث تشتك و مالچ پاشي نمود.

3⃣آلودگي احتمالي نهال در نهالستان يا محل دپو نهال:
    در بيشتر منابع توصيه شده در زمان كشت نهال از محلول پراليناژ استفاده شود تا نهالها ازآلودگي احتمالي ضدعفوني شده و تاحدودي مواد غذايي استارتر براي نهال فراهم شود.اين عمل همچنين سبب ترميم نقاط آسيب ديده از كندن نهال و هرس اصلاحي شود.اشاره شده است كود گاوي استفاده شده در محلول سبب توليد هورمونهايي ميشود كه باعث ريشه دهي بهتر نهال مي شود.همچنين بايستي از آلوده نبودن ابزارهاي كاشت و هرس مطمئن بود.
4⃣بيماريها و آفات:
    ازمهمترين بيماريها كه سبب پوسيدگي طوقه نهال مي شود ميتوان به پوسيدگي فيتوفترايي و...اشاره نمود كه باعث خشكيدگي نهال مي شوند.استفاده از محلول پراليناژ با توجه به قارچ كش استفاده شده در زمان كاشت براي ضد عفوني نهال و جلوگيري از بيماريهاي قارچي موثر مي باشد.از بيماريهاي گردو‌ در زمين هاي شن زارو خشك پوسيدگي زغالي گردو مي باشد كه باعث خشك شدن نهال مي گردد در اين عرصه ها تامين رطوبت و رعايت اصول باغباني مفيد مي باشد.

   مهمترين آفتي كه سبب خشكيدگي نهال مي شود كرم سفيد ريشه مي باشد كه يا از قبل در زمين احداثي وجود داشته يا به علت استفاده از كود دامي پوسيده در زمان احداث باغ به عرصه منتقل مي شود.اين آفت سبب قطع ريشه نهال نهال و درنهايت خشكيدگي آن مي شود.بنابراين رعايت نكات بهداشتي در استفاده از كود دامي عاري از آفات و بيماري در   زمان احداث باغ و استفاده از محلول ديازينون در پاي هرنهال براي مبارزه با كرم سفيد توصيه مي شود.
 5⃣ازعوامل ديگري كه سبب خشكيدگي موقت نهال شود مي توان به حيوانات وحشي،ماندابي، بادهاي سرد و گرم،آتش زدن عرصه هاو... مي باشد كه بايستي در  هر مورد اقدام لازم را انجام داد.

   به هر حال اگر مسائل فني باغات در سالهاي اول حل شود شكي نيست كه باردهي باغ تسريع گرديده و سرمايه گذاري،زودبازده و جواب گوي اهداف اقتصادي نيز خواهد بود.


موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]